PLZEŇ PRO VČELYÚvod

Včely jsou součástí organismu planety Země více než 100 miliónů let. Spolupráce člověka a včel v naší kultuře začala asi před 10 tisíci lety. Jejich přínos člověku není jen v tom, že nám dávají léčivý med, propolis, mateří kašičku, vosk a jiné, ale především opylováním stromů a rostlin, které tvoří 40% naší veškeré stravy. Málokdo si uvědomí, že bez jejich činnosti by se náš jídelníček převážně skládal z chleba, ovesných kaší a oříšků. Celoplošné vymírání včelstev po celé Evropě . ale i Zemi, ke kterým v poslední době došlo, přimělo EU vážně se zabývat důležitostí včel pro přežití lidstva. Včelí roj se chová jako superorganismus. Královna vyletí jednou za život z úlu až do výšky 200m, kde ji za letu oplodní několik trubců. To zajistí včelstvu, že královna po celý svůj život naklade denně více vajíček než sama váží. Celé včelstvo ji chrání až do doby, kdy přestává klást vajíčka a začíná oslabovat celý roj. Včely si pak tajně v ústraní úlu vychovají jinou královnu a ona odletí z úlu na svůj poslední let, aby se zachoval silný a zdravý superorganismus. Po celé generace včely uctívali za to, že lidem zajišťují přežití a je na nás, aby jsme důležitost jejich poslání předali dalším generacím.


O projektu

Plzeň získala pro rok 2015 titul Evropské hlavní město kultury. Jedním z bodů programu Plzeň 2015, o.p.s. je zlepšení veřejného prostoru a přeměna nevyužívaných prostorů. Do tohoto programu byl zapojen i projekt o.s. Jsme částí Země- PLZEŇ PRO VČELY. Jedná se o chov včelstev na kraji Plzně ve vhodně vybraném místě. Chov včelstev se objevil již v několika metropolí jako je New York a Londýn, je bezproblémový a často to nezaregistruje ani nejbližší okolí. Projekt PLZEŇ PRO VČELY je zaměřený na změnu přístupu ke včelám, přednáškami pro školy i veřejnost, které se skládají z fotografií a krátkých filmů z praktického chovu a zajímavostí ze života včel. Po přednášce je i možnost domluvit se na návštěvě úlů, kde se dozvíte zajímavé věci o životě včel a naučíte se, jak se chovat u včel a předešli zbytečným žihadlům. Mottem projektu je vyvrátit mýty o včelách získaných z filmů. Včela má žihadlo spojeno se svým životem a na rozdíl od vosy zaútočí jen v ohrožení života a nebo úlu.


Cíle projektu

Člověk v dnešní uspěchané době již téměř zapomněl, že existují včely. A přesto jsou přítomny v našem každodením životě. Milióny a milióny včel zajišťují, aby jsme měli co jíst. Cílem projektu je předat toto uvědomění dalším generacím, naučit je předcházet žihadlům a poradit jim, jak by mohli přispět ke zlepšení života včel v našem prostředí.